Czy protezy dłoni umożliwiają wykonywanie prac precyzyjnych?
Amputacja dłoni lub palców niesie ze sobą obciążenie związane z ograniczoną aktywnością ruchową. Utracona zostaje umiejętność samodzielnego chwytania i wykorzystywania przedmiotów codziennego użytku. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania protetyczne umożliwiające przywrócenie pewnego stopnia aktywności po utracie dłoni lub palców. Jest to szansa na usamodzielnienie się pacjenta, który musi zmierzyć się z nową rzeczywistością. Czy proteza kończyny górnej pozwala na samodzielne wykonywanie precyzyjnych czynności?
Protezy dłoni w codziennym funkcjonowaniu
Istnieje kilka rodzajów protez dłoni, które obejmują rozwiązania kosmetyczne, mechaniczne oraz elektroniczne. Protezy kosmetyczne wykonywane są zazwyczaj z wysokogatunkowego silikonu imitującego naturalny wygląd dłoni. Rozwiązanie sprawdzi się jako pomoc w wykonywaniu podstawowych czynności manualnych. Protezy elektroniczne i mechaniczne umożliwiają sprawne posługiwanie się palcami, a także precyzyjne wykonywanie wielu czynności, np. pisania i malowania, prowadzenia samochodu, korzystania ze sprzętu elektronicznego, a nawet szycia, wycinania, klejenia i malowania.
Jaką protezę dłoni wybrać?
Wybór protezy dłoni powinien być uzależniony od oczekiwań pacjenta i tego, w jaki sposób wyglądała jego aktywność fizyczna przed amputacją. Kosmetyczna proteza wybierana jest zazwyczaj przez seniorów, którzy pragną samodzielnie wykonywać podstawowe czynności związane z przesuwaniem, podnoszeniem i trzymaniem przedmiotów. Rozwiązania mechaniczne i elektroniczne dedykowane są osobom planującym powrót do aktywności zawodowej oraz tym, którzy chcą wykonywać prace precyzyjne. Wybór odpowiedniej protezy zależy więc od wielu czynników, dlatego warto skonsultować go z lekarzem oraz specjalistą pracującym w zakładzie protetycznym.