Czy protezy kończyn wymagają okresowej wymiany?
Amputacja kończyny wymaga długiego okresu rekonwalescencji i rehabilitacji. Istotny jest również wybór odpowiedniego rozwiązania protetycznego, które pozwoli pacjentowi na powrót do aktywności fizycznej. Przyzwyczajenie się do tego, w jaki sposób poruszać się przy pomocy protezy lub wykonywać przy jej użyciu codzienne czynności, wymaga sporo czasu i treningu. Proteza kończyny górnej lub dolnej stanowi niejako przedłużenie ciała, a regularne użytkowanie może spowodować jej zużycie lub uszkodzenie.
Wymiana protezy na nową – czy to konieczne?
Pacjent po amputacji kończyny powinien rozpocząć rehabilitację pomagającą przygotować kikut do użytkowania protezy tymczasowej. Po kilkumiesięcznej praktyce i ustabilizowaniu objętości kikuta, początkowe rozwiązanie zostaje zastąpione tzw. protezą ostateczną lub modularną, która wykonywana jest na indywidualne zamówienie każdego pacjenta. Odpowiednie dopasowanie to gwarancja komfortu użytkowania. Codzienne noszenie protezy może spowodować zużywanie się pewnych elementów, co jest podstawą do wymiany danego modelu. Warto pamiętać, że pacjentowi przysługuje nowy lej protetyczny co trzy lata i jest on refundowany przez NFZ. Najczęstsze przyczyny wymiany to przede wszystkim zmiana objętości kikuta lub uszkodzenie protezy.
Jak dbać o protezę kończyny?
Odpowiednia troska o protezę pozwala na zachowanie jej dobrego wyglądu przez długi czas. Konieczne jest więc delikatne czyszczenie pod ciepłą wodą z dodatkiem mydła, a następnie osuszenie powierzchni miękką ściereczką z bawełny. Elementy wykonane z silikonu powinny zostać odłożone do całkowitego wyschnięcia, co pozwoli zapobiec ich przypadkowemu sklejeniu. Wszelkie pęknięcia i uszkodzenia protezy powinny zostać zgłoszone do zakładu protetycznego, który zajmie się ich naprawą.