Czy przy protezach rąk można dźwigać ciężary?
Utrata kończyny jest dla większości osób ogromną tragedią, która wiąże się z dużymi wątpliwościami dotyczącymi dalszego życia i samodzielności. Przystosowanie się do zmian i nowej rzeczywistości może być ciężkie zarówno dla danej osoby, jak i jej bliskich. Chociaż zawsze jest to ciężkie i trudne, to najgorzej radzą sobie z tym osoby, które do tej pory były niezwykle aktywne fizyczne i wszędzie było ich pełno. W ich przypadku utrata ręki wywołuje wręcz paniczny strach przed przyszłością i straceniem wszystkich dotychczasowych pasji. Na szczęście obecnie dostępne są rozwiązania, które znacząco poprawiają komfort życia osób po amputacji ręki.
Czy protezy umożliwiają dźwiganie ciężarów?
Osoby, którym amputowano rękę, bardzo często wszystkie ciężkie czynności wykonują wyłącznie za pomocą sprawnej kończyny. To w wielu przypadkach powoduje jej przeciążenie, a także zwyrodnienia kręgosłupa. Aby tego uniknąć, warto zdecydować się na dopasowaną protezę. Jej dobranie do stylu życia, a także wymagań pozwoli znowu cieszyć się pełnią życia i samodzielnością. Co ważne, branża protetyczna rozwija się bardzo dynamicznie, czego dowodem są najnowsze protezy bioniczne czy mioelektryczne, sterowane impulsami nerwowymi.
Protezy bioniczne są najbardziej zaawansowanym technologicznie modelem, który charakteryzuje się niezwykłą precyzją ruchów, odzwierciedlającą fizjologiczne działanie ręki. To sprawia, że jej użytkownik może używać jej tak, jak normalnej ręki. Bioniczna ręka świetnie nadaje się do dźwigania ciężkich rzeczy, wykonywania precyzyjnych ruchów, chwytania i innych czynności, które kiedyś wydawały się niemożliwe do wykonania. Warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku zdrowej ręki, protezy też nie powinno się przeciążać, aby nie uszkodzić budujących ją elementów.