Czym różnią się protezy bioniczne od protez konwencjonalnych?
Protezy są elementem, który znacząco ułatwia powrót do normalności osobom po amputacji. Dzięki nim możliwe jest nie tylko uzyskanie wyglądu sprzed amputacji, ale również odzyskanie sporej dozy samodzielności, jeżeli chodzi o chwytanie czy poruszanie się. Obecnie dostępne są różne typy protez, z których największą popularnością cieszą się protezy konwencjonalne, znane również pod nazwą protez kosmetycznych, oraz protezy bioniczne.
Jakie są największe różnice pomiędzy protezami bionicznymi i konwencjonalnymi?
Pomiędzy tymi dwoma rodzajami protez istnieje wiele różnic. Każda z nich została zaprojektowana i stworzona z myślą o nieco innej grupie odbiorców. Protezy konwencjonalne mają przede wszystkim odwzorować w jak największym stopniu utraconą kończynę. Świetnie sprawdzają się w przypadku osób, którym nie zależy aż tak bardzo na dokładności jej pracy, a na estetyce. Za pomocą tego rodzaju protezy można przytrzymywać większe przedmioty, jednak nie umożliwia ona dokładnego chwytania.
W przypadku protez bionicznych warto wspomnieć o tym, że są one sterowane za pomocą impulsów elektrycznych z mięśni, co w działaniu upodabnia je do normalnej kończyny. Ten rodzaj protez jest niezwykle nowoczesny, umożliwia odwzorowanie fizjologicznego ruchu dłoni, co ma duży wpływ na komfort życia. Ten typ protezy sprawdzi się w przypadku osób, którym zależy na powrocie do pełnej sprawności i odzyskania całkowitej funkcjonalności amputowanej kończyny.
Czym jeszcze różnią się od siebie te dwa rodzaje protez?
Głównym celem protez bionicznych jest umożliwienie przywrócenia funkcji kończyny, a więc nie są one tak idealnie odwzorowane wyglądem, jak protezy kosmetyczne. Wśród różnic warto wymienić wytrzymałość – protezy kosmetyczne są mniej odporne na urazy niż protezy bioniczne.