Czym są protezy kosmetyczne? Kiedy się na nie zdecydować?
Protezy kończyn można podzielić na dwa rodzaje: protezy funkcjonalne i kosmetyczne. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym są protezy kosmetyczne i jakie są ich główne funkcje.
Protezy kosmetyczne są produkowane tak, by jak najbardziej wyglądem przypominać utraconą kończynę. Ich podstawowym zadaniem jest maskowanie braku kończyny. Chociaż nie nadają się do wykonywania skomplikowanych czynności, mogą w pewnym zakresie pełnić funkcje chwytne, na przykład pomagać w przytrzymywaniu lub popychaniu przedmiotów.
Decydując się na konkretny rodzaj protezy, pacjent musi zdecydować, w jaki sposób zamierza jej używać. Po wyborze protezy kosmetycznej ręki pacjent będzie wykonywać większość czynności drugą ręką. Jeśli więc potrzebuje protezy, która pomoże mu w wypełnianiu codziennych obowiązków, powinien zdecydować się raczej na protezę funkcjonalną. Jeśli nie ma takiej potrzeby, warto wybrać protezę kosmetyczną, choćby dlatego, że jest bardzo wygodna. Najczęściej nie ma ona żadnych ruchomych części, dzięki czemu jest dość lekka.
Z czego wykonane są protezy kosmetyczne?
Ponieważ zadaniem protez kosmetycznych jest imitacja utraconych kończyn, wykonuje się je w sposób indywidualny, wzorując się na kształcie drugiej ręki i jej kolorze. Podstawą wykonania protezy jest analiza faktury oraz koloru skóry pacjenta. Możliwe jest także wzbogacenie jej o elementy dekoracyjne.
Niewielkie protezy kosmetyczne najczęściej zrobione są z silikonu lub podobnego tworzywa. Większe protezy rąk i nóg produkuje się z twardej pianki uformowanej w kształcie przypominającym drugą kończynę, a następnie pokrytej cielistą pończochą, silikonem lub gumą w odpowiednim kolorze. Niektóre z nich wyglądają bardzo realistycznie, mają odtworzone nawet znamiona czy owłosienie. Inne z kolei mogą być wykończone pokryciem malowanym, ażurowym czy wykonanym w technice 3D.
Dobrze dobrane protezy kosmetyczne mają pozytywny wpływ na samopoczucie pacjenta. Pomimo braku zaawansowanych funkcji, zwiększają jego sprawność i samodzielność.