Walory użytkowe protez mechanicznych
Wybór odpowiedniej protezy kończyn górnych czy dolnych nie jest prosty. Osobom, które się na nie decydują, najbardziej zależy na tym, aby pozwalały im na jak największy zakres ruchu oraz swobodne i komfortowe funkcjonowanie. Dużym zainteresowaniem cieszą się między innymi protezy mechaniczne, które są nazywane również protezami kinetycznymi. Czym się charakteryzują, jakie ruchy umożliwiają i jakie walory użytkowe wynikają z ich użytkowania?
Jak działają protezy mechaniczne?
Osoby, które poszukują dobrej jakości protez kończyn dolnych czy górnych, często zwracają uwagę na to, w jaki sposób są skonstruowane i jaki jest mechanizm ich funkcjonowania. Sposób działania protezy mechanicznej nie jest skomplikowany. Aby go uruchomić, niezbędne jest wykorzystanie obręczy barkowej, drugiej ręki, a czasami również pozostałej części kończyny. W rezultacie proteza porusza się dzięki wykorzystaniu siły mięśni oraz kikuta i obręczy barkowej.
Taka proteza działa dzięki systemowi zawieszenia na paskach albo na linkach, których zadaniem jest odwzorowywanie naturalnych ruchów. Warto również wspomnieć, że w przypadku protez mechanicznych możliwe jest zmienianie końcówek roboczych czy zakładanie rękawicy kosmetycznej.
Jakie są zalety korzystania z protez mechanicznych?
Wybór odpowiedniej protezy kończyn górnych nie jest prosty. Jednak osoby, które decydują się na protezę mechaniczną, zauważają wiele zalet wynikających z jej konstrukcji i sposobu działania. Takie rozwiązanie jest doceniane przede wszystkim za to, że umożliwia komfortowe chwytanie i obracanie przedmiotów. Wszystko dzięki przejęciu funkcji manualnych, które jest możliwe w przypadku protez kinetycznych.
Oprócz tego taka kończyna jest też dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na tym, aby wykonywać ruchy w stawach kończyny górnej. Ponadto wspomniany wcześniej system linkowy pozwala na otwieranie i zamykanie się dłoni, co ma ogromne znaczenie w kontekście samodzielności, gdyż pozwala na łatwe chwytanie czy odkładanie różnych przedmiotów. Warto również dodać, że takie protezy umożliwiają blokowanie i odblokowywanie łokcia.