Z jakich materiałów są wykonywane protezy kończyn?
Protezy kończyn to rozwiązanie pozwalające wielu osobom powrócić do samodzielnego funkcjonowania, realizowania podstawowych czynności, czy też uprawiania sportu.
Specjaliści doświadczeni w tworzeniu protez, dbają o jak najlepsze dopasowanie produktu do warunków i predyspozycji pacjenta – umożliwi to odzyskanie swobody ruchowej. Podstawowa konstrukcja zawiera takie elementy jak: lej protezowy, stawy, adaptory łączące. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uwzględnić indywidualne potrzeby i oczekiwania użytkownika, a także przygotować protezę do tego, by jak najlepiej spełniała zakładaną funkcjonalność. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, z jakich materiałów buduje się dzisiejsze protezy kończyn. Czym kierować się przy wyborze optymalnego rozwiązania protetycznego?
Materiały stosowane w procesie tworzenia protezy kończyny
Najczęstszymi materiałami wykorzystywanymi do wykonywania protez kończyny górnej i dolnej są przede wszystkim: aluminium, tytan, żel, silikon, włókno węglowe oraz kevlar, czyli tzw. włókno aramidowe. Produkty z nich stworzone cechują się niską wagą oraz sporą wytrzymałością na uszkodzenia, co sprawia, że są wyjątkowo wygodne w noszeniu i wytrzymałe podczas codziennej eksploatacji. Głównym celem jest przygotowanie protezy, która pozwoli pacjentowi na powrót do aktywności ruchowej, a przy tym była lekka i odporna na działanie niekorzystnych czynników wynikających z jej użytkowania, tj. tarcie powierzchni, powstawanie wgnieceń, złamania. Dlatego też dużym zainteresowaniem cieszą się protezy kończyny dolnej i górnej wykonane z włókna węglowego – gwarantuje on wyjątkową wytrzymałość oraz lekkość, co znacznie poprawia komfort użytkowania.
Jaką protezę wybrać? Czym się kierować?
Profesjonalne zakłady ortopedyczne dbają o to, by przygotować dla pacjenta rozwiązanie, które będzie odpowiadać jego potrzebom. Wyróżnia się kilka typów protez: bierne, mechaniczne, a także hybrydowe. Wybór optymalnego produktu zależy więc od oczekiwań jego przyszłego użytkownika. Specjalista podczas konsultacji z pacjentem dowiaduje się, jaką funkcjonalność ma spełniać proteza, a także jaki wygląd będzie satysfakcjonujący.